Historia miejsca

Przyjazd 17 01- 2025
Wyjazd 18 01- 2025

W dwudziestoleciu międzywojennym elegancki budynek Willi Marilor był pierwszym, który mijał turysta idąc lub jadąc od dworca kolejowego w Zakopanem. Stał w rozległym parkowym otoczeniu, oferując niczym nieprzysłonięty widok na Tatry. Wybudowany został przez Ignacego Szczeniowskiego- bogatego fabrykanta, „króla cukrowni”, z miłości dla swojej młodej żony. Nazwa pochodzi od imion Panny Gadomskiej (Marii Eleonory).

Budynek Willi Marilor wyróżniał się w panoramie miasta i odbiegał od powszechnych w Zakopanem wzorców. Marilor miał oszałamiać i przywoływać skojarzenia z tradycją najsłynniejszych europejskich kurortów – np. Baden pod Wiedniem.

W pierwszej dekadzie XX wieku Zakopane było jednym z najistotniejszych punktów na mapie polskiego życia towarzyskiego polskich elit. Na sezon zjeżdżali tu artyści i ludzie interesu. Marilor był wówczas najbardziej znanym zakopiańskim salonem, miejscem życia towarzyskiego. Gościła tu śmietanka towarzyska- każdy, kto chciał należeć do prominentnego towarzystwa- musiał tu bywać.

Po wojnie w Marilorze swoją siedzibę znalazło Liceum Plastyczne Antoniego Kenara. Obecnie w zabytkowej Willi Marilor mieści się Restauracja Marilor, które odrestaurowana zachwyca jasnymi wnętrzami pełnymi zakopiańskich akcentów i kuchnią, inspirowaną bogactwem lokalnych składników.

Po ponad 100 latach od otwarcia Willa Marilor, została odnowiona i połączona z eleganckim hotelem Nosalowy Park Hotel & Spa *****. Wnętrza, z zachwycającym, zabytkowym żyrandolem zachowały swój dawny klimat i zapraszają na spotkania w gronie rodzinnym przyjaciół - Willa Marilor jak dawniej słynie ze swojej gościnności.

Pokaż na mapie